אוריינות מדיה דיגיטלית

מתוך ויקי מושגים חינוכיים
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גילה אלון

בניית סביבת למידה של אמצעים טכנולוגיים המאפשרים ללומד את היכולת לתעד, לערוך אנליזה וסינתזה של נתונים באמצעי מדיה טקסטואליים, נומרים ואודיו-ויזואליים. סביבה מתוקשבת מספקת כלים דיגיטליים שיתופיים היוצרים פלטפורמה לתרבות השיח. בסביבה זו באים לידי ביטוי מגוון נקודות ראות וקשת אלטרנטיבות לפתרון בעיות אותנטיות, וכערך נלווה מחזקת את האוריינטציה ללמידה סביב בעיה או למידה מבוססת פרוייקט. 

נתונים טקסטואלים - תכנים כתובים

נתונים נומריים - תכנים ועיבודים של מספרים

נתונים של אודיו - דיבורים ומוזיקה

נתונים ויזואלים - תמונות, סרטים ואנימציות.

הנתונים המשלבים את כל הנתונים בונים את תכני ההוראה/למידה.
למידה בה קיימים יחסי גומלין בין תהליכים קוגניטיבים וטכנולוגיות מידע בכל המדיה (טקסטואלית ואודיו-ויזואלית) ליצירת ידע של תחום הדעת הנלמד.
שליטה במגוון רב של כלים דיגיטלים היוצרים סביבת למידה  בה התלמיד שותף פעיל בבניית הידע וארגונו ובונה מוצר על סמך התנסויותיו הקודמות והבנתו את המציאות. הסביבה הדיגיטלית מספקת מגוון כלים שיכולים לקדם הבנה וחוויית למידה של נושא מערכתי מורכב, בכך שמאפשרת לתעד נתונים, לעבד נתונים בכל המדיה, לערוך אנליזה וסינתזה שלהם ולהבנות את הידע.
לסביבה זו יש להוסיף שני אלמנטים:

  1. סביבות המאפשרות ארגון ויצירת תכנים ב"מחברות אישיות" בתוך ספרים מקוונים, שהלומד יוכל לשלב את המידע והנתונים שאסף במהלך הלמידה עם מקורות המידע הביבליוגרפים, ולארוג הכול לכדי "ידע" במחברת המקוונת.
  2. מערכת לניהול למידה המאפשרת למורה לחלק משימות לתלמידים או לקבוצות ולערוך מעקב ובקרה על ביצוען.

גיזה שביב

תרבות דיגיטאלית
למידה משמותית זקוקה להתרחש בסביבה של תרבות דיגיטאלית. הכוללת שימוש בשפה  בזארגון , בביוטיים ובשמות שמאפינים את התרבות הדיגיטלית  כגון:   גיבוי, ענן, סינכרון, אפליקציה,בלוג, פורום,תגגל (מחפש בגוגל), טוקבקיסטים, פוסט, רשת חברתית וכו'