מי אנחנו

מתוך ויקי מושגים חינוכיים
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נא להוסיף פסקה על עצמכם

Circle question mark.png

חנן יניב פרופסור לחינוך בסמינר הקיבוצים. פדגוג דיגיטלי. אבני דרך: מודח מעירוני ד', ת"א בסוף כתה י' (מאד רלוונטי), בגרות אקסטרנית חלקית, תואר ראשון ושני בפסיכולוגיה בניו-יורק, הקמת הב"מ (הדרכה באמצעות מחשב) בחיל המודיעין, ד"ר במחשבים וחינוך באונ' מישיגן (אן-ארבור), הקמת חברת "יוריקה", מח"ר 98 באצבע הגליל, המכללה להוראת טכנולוגיה בת"א, חבר סגל באוניברסיטת קלגרי בקנדה. חזרה לארץ ב-2012 לסמינר הקיבוצים ולמופ"ת. תחומי עניין: אנרגיות של למידה ועשייה, קבלת החלטות, הקשר שבין מציאות למציאות מדומה, התפתחות ערכית, טכנולוגיות של ידע ושיתופיות. תפישת עולם: הומניסט חסר תקנה. סתם אחד רק להדגמה של איך מוסיפים לדף קיים


ד"ר גילה אלון מרצה בחוג למדעים במכללה לחינוך ע"ש דוד ילין במקצועות האקולוגיה ובמכללה ירושלים במקצועות אקולוגיה, אוריינות טכנולוגית ואסטרטגיות הוראה במדעים. את הקורסים אני מלמדת בסביבה לימודית עתירת טכנולוגיה המשלבת את תחום הדעת עם הסביבה הדיגיטלית. ייחוד דרכי ההוראה/למידה הוא שהתכנים, השימוש במשאבי הלמידה הדיגיטליים ואופן העברת החומר, שזורים זה בזה ומשמשים מודל של פדגוגיה עדכנית. המשאבים כוללים יישומים לעיבוד תכנים בכל המדיה: כלים לעיבוד טקסטים וכלים לעיבוד קול, תמונה וסרט במדיה אודיו-ויזואלית. התפיסה הפדגוגית המבקשת לשלב תוכן עם משאבי למידה דיגיטליים עונה על צורך של בניית דגמי הוראה-למידה התואמים לאוריינות התקשוב של המאה ה-21. 


ד"ר ג'אנט טלמון, מרצה במכללה לחינוך מחדת הדרום בתכנית לתואר שני בחינוך מדעי, אוריינות מדעית ושילוב טכנולוגיות מחשב בהוראת המדעים. מרכזת את היחידה לנוער שוחר מדע במרכז וולקני. מדריכה במזכירות הפדגוגית- מובילת פדגוגיה דיגיטלית באגף מדעים ובמדעי החקלאות. החל מ 1991 ריכזתי את הפרוייקט לשילוב טכנולוגיות מידע בהוראת המדעים והחקלאות (עד שנגמר התקציב ב 2010) בניהולם של פרופ' עמוס דריפוס ובני פיינשטיין. במסגרת הפרוייקט פיתחנו עשרות יישומי מחשב בנושאים מגוונים בהוראת המדעים והחלקאות . החל מ 1993 יישומים אלו היוו ועדיין מהווים את הבסיס לבחינה הממוחשבת (לימים מתוקשבת) במדעי החיים והחקלאות, בביוטכנולגיה וכיום לבחינה המתוקשבת בביולוגיה,


דר' אפרת פיטרסה- קיבוצניקית מהצפון הרחוק, מכורה לרשתות חברתיות ובכלל מחבבת כל מה שקשור בתקשורת דיגיטלית ובמחשבים. עם זאת, אני מחפשת את הפן האישי-אנושי -תרבותי וקוגניטיבי בכל מה שקשור ל"חברת המידע", גם אני ממחזור מח"ר 98 בגליל, שם עסקתי בפיתוח ועיצוב ממשקי למידה ותכניות לימוד מבוססות. (חקר, פרוייקטים, פתרון בעיות). והיום אני מלמדת באו"פ ובמכללת גליל מערבי וגם מנהלת את היחידה לקידום הוראה אקדמית במכללה. לטעמי, מאד רלבנטי גם בהוראה אקדמית לעסוק בלמידה משמעותית.


יותם הכהן הינו שותף מייסד בחברת דואלוג המספקת ליווי תהליכי חשיבה מערכתיים והכשרות מנהלים לפיתוח ידע והובלת שינוי במגזר הציבורי. בעבר ניהלתי את צוות תפיסת הביטחון הלאומית במכון ראות, ושימשתי כמדריך ראשי של תכנית חבצלות של חיל המודיעין. מחזיק את אתר הויקי הזה ברמה הטכנולוגית (מוזמנים לפנות בכל הצעה או שאלה). העניין שלי בפרוייקט הזה נובע מהחיבור שבין שאלות של המשגה ומערכות מושגיות שאנו עוסקים בהם בדואלוג, השינוי התפיסתי שמתרחש במערכת החינוך, והחיבור של אלו לשינויים בתווך הטכנולוגי. התחושה שלי היא שיש עוד דרך משמעותית לקראת ההתכה שאנו מבקשים בין תפיסות למידה וטכנולוגיות למידה, ואני מקווה שהקבוצה הזו תסייע לקדם אותנו בכיוון זה.

דורון צור מצטרף חדש יחסית לשדה החינוך בו אני משוטט לצד המשך עיסוק במיזמים טכנולוגיים בעלי משמעות עבורי. עסוק בחיפוש ובהמצאת דרכים לחבר את "התלמיד" לאדם הסקרן והלומד שהוא היה לפניו והלוואי ויהיה אחריו. לדעתי, דרך טובה לעשות זאת היא להפוך את "בית הספר" למעבדה מוגנת וקהילה לומדת בה לומדים (בין היתר) לצרוך ידע בחוכמה, להשביחו, להעבירו הלאה ולייצר ידע חדש. איך לומדים? על ידי עשייה והתנסות. ומה תפקיד "המקצועות" "והדיסציפלינות" של פעם? דינם להתחבר ולהתמזג בדרכים שונות ולהוות שדה אימונים עבור הלומדים.