מציאות מדומה

מתוך ויקי מושגים חינוכיים
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חנן יניב: הבשורה העיקרית של מציאות מדומה לעולם הלמידה היא היכולת שהיא מציעה ליישם למידה התנסותית בצורה קרובה ככל האפשר לדרך שהתווה לה ג'ון דיואי. טכנולוגיות של מציאות מדומה (כמו למשל Second Life), מאפשרות סימולציה של מצבים בכל עת ובכל מקום.

צ'יצ'ן-איצה במציאות מדומה

זוהי תמונה של צ'יצ'ן-איצה במקסיקו שיוצרה ב-Second Life ומאפשרת ללומד לשחק שם כהני או בני שבט המאיה ואפילו 'להקריב' קורבנות אדם.

גילה אלון

הכרה והבנה של נושאים שלא ניתן להמחיש אותם באמצעות הכלים הקיימים בבתי הספר כמו הכרת מבנה התא והבנת התהליכים המתקיימים בו המהווים תשתית חשובה להבנת תהליכים ביצורים החיים היתה עולה מדרגה עם מציאות מדומה. נושא התא הוא נושא קשה להבנה בקרב התלמידים, רבים אינם מצליחים לפתח תפיסה נכונה של התא כיחידה תפקודית בסיסית של החיים. תלמידים תופסים את התא כיחידת מבנה של כלל היצורים החיים, אך הם אינם מבינים את חשיבותו כיחידה תפקודית ביצור הרב תאי. כמו כן הם אינם מצליחים לקשר תופעות המוכרות להם ברמת המקרו, לתהליכי חיים המתקיימים ברמה התאית- רמת המיקרו. ראיית יחסי הגומלין בין רמות הארגון הביולוגיות השונות של היצור הרב-תאי, והיכולת להבחין בהשפעות ההדדיות ובאינטראקציות של מרכיביהן השונים, הן הכרחיות להבנה משמעותית של עולם הצומח והחי. מציאות מדומה המאפשרת סימולציה של התהליכים בתא, תהליכי קשר בין תאים ויכולת הלומד לבנות סוגים שונים של תאים וליצור את הקשרים ביניהם תיצור תשתית רחבה ומתאימה להבנת תהליכים ביולוגיים רבים. כדי לקדם למידה באמצעות מציאות מדומה היה כדאי ליצור קשרים בין אנשי מחשבים וכותבי תוכניות לימודים לבנות אתרים עפ"י תוכניות הלימודים בהם יוכלו התלמידים ללמוד את הנושאים תוך התנסות במצבים ותהליכים הקרובים למציאות.