מציאות מרובדת (מורחבת)

מתוך ויקי מושגים חינוכיים
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חנן יניב: טכנולוגיה של מציאות מורחבת מאפשרת הוספת פרטי מידע על גבי תמונת המציאות כמו שאנחנו רואים אותה דרך מצלמה או סורק (בד"כ של טכנולוגיות ניידות). המכשיר (טלפון 'חכם', טבלה או מחשב) מזהה על המציאות טריגרים (הדקים?) ומציג מידע המקושר להדקים אלה (דף אינטרנט, תמונה, סרט וידאו, קול, טקסט, גרפיקה תלת-מימדית, וכד'). הטריגרים במציאות מורחבת יכולים להיות מבוססי מקום (באמצעות טכנולוגיות איתור מקום של המכשיר הנייד או באמצעות סריקת קוד QR המוצמד לנקודה במציאות, למשל פריט במוזיאון). הבשורה הפדגוגית של מציאות מורחבת היא היכולת להביא מידע אל הלומד באשר הוא, בצורה הקשורה לחוויה, כאשר הוא צריך אותו.

גילה אלון: למציאות מרובדת יש כח גדול מאד בהוראה/למידה בנושא של המחשה שמקדמת מאד הבנה והפנמה של תכנים. האפשרות הבו-זמנית לקרוא או שמוע תוכן מסויים ויחד עם זאת לצפות בתמונה, סרט או אנימציה הממחישים את התוכן מקדמת מאד למידה שיש בה תכנים של תהליכים כמו תהליכים במערכות בגוף האדם, תהליכים בעולם הצומח כמו נביטה, צמיחה, רבייה, תהליכים בהם מתקיימים יחסי גומלין בין אורגניזמים, תהליכים בתוך מיקרואוגניזמים, תהליכים במדעי כדור הארץ ועוד. היישומים הדיגיטלים מאפשרים לקבל תוכן אודיו-ויזואלי ובכך להבהיר (מלעשות ברור) את את המתחולל בתוך התהליך וברצף שלו. יחד עם זאת אינני חושבת שהמורה צריך לבנות את חומרי הלמידה הדיגיטלים הוא צריך לקבל אותם ממאגר יישומים, ללמוד להשתמש בהם ולהפעיל את הלומדים.

אחת הדוגמאות הטובות ללמידה מרובדת שבה אני משתמשת הרבה ללימודי שדה היא GOOGLE EARTH. הסטודנטים מכינים מסלולי סיור בהתאם לנושא הנלמד מציינים את המסלול "ומלבישים" עליו תנאים אקולוגיים - סביבתיים כמו תנאי אקלים, מסלע וקרקע בנקודות רלוונטיות לתכנים שיילמדו בסיור.