שער הקהילה

מתוך ויקי מושגים חינוכיים
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כותב חנן יניב:
הוויקי הזה הוא ביטוי של צורך אמיתי שעולה מן השטח. אחרי דיון בפייסבוק שהיה תוצר של מאמרים שפרסמתי לאחרונה (אוקטובר 2014) בבלוג שלי, עלה הרעיון הבא:

מאחר שמשרד החינוך פרסם מתווים שונים ל"למידה משמעותית" ו"תוכנית התיקשוב", ומאחר שנראה שהולכת ומתהווה תורה חדשה... ומאחר שכולנו מוצאים את עצמנו משתמשים במושגים חבוטים עד היסוד וסיסמאות אין ספור, הייתי רוצה לפתח במת דיון חברתית, אינטרטקטיבית שתטפל בכל מושג במתווים הללו "ברחל בתך הקטנה". אם הייתי פותח אגרון מושגים, כאשר כל מושג מלווה בפורום לדיון מעמיק במושג, להצגת עמדות שונות ונקודות התייחסות שונות, כמה מבין חברי כאן וחבריכם אתם (אם תשתפו) ירצו להשתתף בבמת דיון כזאת?

חיכיתי ל-5 תגובות בערך, קיבלתי כבר קרוב ל-50. הקמתי קבוצה סגורה בפייסבוק בשם "ברחל בתך הקטנה" ועד היום (23 לאוקטובר), הצטרפו אליה כ-85 אנשים.


אז מתחילים לעבוד...

מבנה הוויקי הזה, כמו שאני מציע, לפחות לתחילת הדרך יהיה דף תוכן שאליו יקושרו דפי מונחים (לכל מונח דף). כל דף יכיל התייחסות למונח מסויים, כאשר כל משתתף מוזמן להציע התייחסות או נקודת מבט משלו. כל מונח מלווה בדף דיון שבו אפשר יהיה להתדיין במשמעות המונחים. נוכל, כמובן, להוסיף מדורים נוספים כמו הצעות ליישום המושג בהלימה לרוח שהוא מביא איתו, דוגמאות, סימוכין אקדמיים וכד'.

מטרות
1. יצירת במת דיון בין העוסקים והמתעניינים בתחום הפדגוגיה הדיגטלית וחינוך "משמעותי" ליצירת שפה משותפת במרחב מוגדר - לא עוד מונחים מנותקים מקונטסקט, אלא מקבץ עם גבולות גזרה מוגדרים (יחסית) - שפה.
2. קעקוע של "עקרון ההשטחה" ויצירת מחויבות לשימוש במונח עם זיקה לתפישת עולם חינוכית והבנת המשמעות של יישומו בסביבות למידה ובאורח החיים של הלומדים
3. כינוס קהילה בלתי תלויה, ללא אג'נדה סמויה, מכל רובד בחברה לדיון במהות החינוך - ברחל בתך הקטנה.

כל השותפים לוויקי זה מוזמנים לערוך כל עמוד, להוסיף את עמדתם, לתמוך בה ולהעלות שאלות נוקבות בהקשר לכל אמירה או עמדה.


מי אנחנו.............אגרון.............המונח השבועי.............רשימת מקורות.............הצעות.............ביקורת............דוגמאות ליישום המונחים בשטח